Siatki centylowe dzieci - BMI, waga, wzrost

Przygotowane przez nas siatki pomogą Wam sprawdzić, czy wzrost, waga i BMI dziecka są prawidłowe do wieku, oraz jak uzyskane wyniki dziecka wypadają względem populacji dzieci w tym wieku.
Siatki centylowe służą do obiektywnej oceny rozwoju fizycznego dziecka. Są odrębne siatki centylowe dla dziewcząt i chłopców.
Wyliczony centyl to wartość statystyczna z której możemy wyczytać, ile procent dzieci waży mniej niż Twoje dziecko a ile więcej. Przykładowo, jeśli dziecko ma wagę równą 67 centylowi dla danego wieku, oznacza to, że w losowej próbce 100 dzieci w tym wieku przeciętnie 66 z nich będzie od niego lżejszych a 32 cięższych. Tak samo odczytujemy centy wzrostu i BMI.
Aplikacjia SIATKI CENTYLOWE DZIECI dla wagi, wzrostu i BMI: http://www.dietetykdladzieci.pl/siatki-centylowe

Na 1 stronie znajdziecie obrazowanie wzrostu, wagi i BMI dziecka w postaci wartości podanej na kolorowym pasku z krótką informacją o wyniku. Aby zobaczyć siatki centylowe w formie klasycznego wykresu z zakresami centylowymi, należy kliknąć napis SZCZEGÓŁY. Oprócz wykresu zobaczycie też Państwo dokładniejszy opis wyniku. Ogólnie zakresy zielone (jasny i ciemny) stanowią normę. Zakresy pomarańczowy i czerwony są przypisane dla wartości nieprawidłowych.
Przy sprawdzaniu i porównywaniu wzrostu, wagi, BMI dziecka z jego rówieśnikami należy wziąć pod uwagę fakt, że każdy człowiek ma inne uwarunkowania genetyczne, a wynik ostatecznie należy interpretować indywidualnie w oparciu o wiedzę na temat zdrowia dziecka i dane na temat wysokości ciała, masy ciała i tempa wzrastania rodziców. Tu pomocny będzie specjalista – lekarz pediatra.
Uzyskane wyniki możecie Państwo przesłać na swój email, by wrócić do pomiarów za jakiś czas, możecie też Państwo wyniki wydrukować, by to z nimi zgłosić się do specjalisty (lekarz, dietetyk).
Pomiarów należy dokonywać regularnie, częściej w przypadku małych dzieci, a rzadziej w przypadku starszych.
Wartości, które budzą niepokój:
- za duża/mała masa ciała
- zbyt duży spadek masy ciała w krótkim czasie
- zbyt duży przyrost masy ciała

- za duża/mala wysokość ciała
- zbyt wolne wzrastanie z obniżaniem się wyniku w siatkach centylowych (zmiana zakresu centylowego w dół)
- zbyt szybkie wzrastanie na wysokość ze wzrostem wartości w siatkach centylowych (zmiana zakresu centylowego w górę)

- za duże/małe BMI - oznaczające otyłość, nadwagę, niedobór masy ciała lub znaczny niedobór masy ciała
- zbyt szybkie zmiany wartości centyla BMI w górę lub w dół

Dlaczego to takie ważne?
- Wszystkie zaburzenia rozwoju i odchylenia od normy należy obserwować i omówić wraz z lekarzem pediatrą. Zaburzenia BMI, wzrostu i masy ciała mogą również wynikać z nieprawidłowego odżywienia organizmu, warto zatem sprawdzić kilkudniowy jadłospis dziecka ze specjalistą ds. żywienia dzieci, dietetykiem.
- Nawet w sytuacji gdy wszystkie wartości są prawidłowe (waga, wzrost, BMI) może dochodzić do nieprawidłowego odżywienia organizmu w wyniku nieprawidłowego żywienia. Najczęstsze błędy żywieniowe to odmawianie picia wody, brak warzyw w diecie, zbyt duże spożycie cukrów prostych, tłuszczy szczególnie nasyconych, zbyt małe spożycie produktów dostarczających wapnia, witaminy D, C i innych pierwiastków i witamin. Zapoznaj się z wytycznymi prawidłowego żywienia dzieci. Jeśli się niepokoisz – skorzystaj z porady specjalisty.

Prezentowane tu dane powstały w oparciu o dane WHO z 2006 roku.
Normy wzrastania opracowane przez Światową Organizację Zdrowia zostały oparte o populację dzieci karmionych wyłącznie piersią przez 4–6 miesięcy, później dzieci te mialy rozszerzaną dietę i nadal były karmione piersią. Danymi objęto 8840 dzieci do 5. roku życia, na terenach zróżnicowanych geograficznie i etnicznie, w 6 krajach świata: Brazylia, Ghana, Indie, Norwegia, Oman, USA. Do badania włączono tylko zdrowe dzieci, które miały optymalne warunki do rozwoju i odżywiania.
Tempo wzrostu dzieci żywionych piersią jest nieco inne niż w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Dzieci karmione sztucznie zwykle rosna szybciej. Obecnie uważa się, że należy dążyć do tego by dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rosły tak jak te karmione piersią.
Oceń artykuł (aktualna ocena 2.98 przy 100 głosach):Przetwarzanie...