Siatki centylowe dla wcześniaków

Wstęp

Dziecko jest przedwcześnie urodzone, jeśli zostało urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Zgodnie z wytycznymi podanymi przez Royal College Of Prediatrics pomiary dzieci przedwcześnie urodzonych muszą zostać skorygowane przed naniesieniem na wykres. Dal dzieci urodzonych midzy 32 a 37 tygodniem korekty tej można dokonać w oparciu o dane WHO z których korzystamy w tej aplikacji.

Poniżej 32 tygodnia

Dzieci urodzone przed 32 tygodniem życia określane są jako dzieci o niskiej wadzie urodzeniowej i nie możemy użyć danych WHO do ich obserwacji. Niestety na chwilę obecną aplikacja nie obsługuje dzieci o niskiej wadzie urodzeniowej, przacujemy jednak nad tym. 

Pomiędzy 32 a 37 tygodniem

W przypadku tych dzieci, wiek dziecka przed naniesieniem na wykres należy skowygować o ilość tygodni przedwczesnego urodzenia wg. Wzoru:

  40 tygodni - tydzien ciąży w którym urodzone było dziecko = ilość tygodni przedwczesnego urodzenia.

 Korekcja powinna być kontynuowana przez 1 rok wg wytycznych, i tak jest właśnie w proponowanej aplikacji.

W aplikacji siatki centylowe, jeśli wprowadziecie dziecko poniżej roku, pojawi się dodatkowe pytanie o to w którym tygodniu matka urodziła dziecko. Liczba to zostanie automatycznie uwzględniona w obliczeniach.

Nie musice zatem nic Państwo liczyć sami.

Wynik zostanie przedstawiony za pomca suwaka, jak i wykresu.

Wpisując kolejne pomiary co kilka tygodni możecie stworzyć Państwo wykres wzrastania dziecka. 

Serdecznie zapraszam do korzystania z siatek na stronie:

http://dietetykdladzieci.pl/siatki-centylowe

Polub nas na facecooku: https://www.facebook.com/DietetykDlaDzieci

Jak  stworzyć wykres:

  1. Rejestracja

2. Wprowadź pomiar. Data badania to data w której dokonano pomiaru wagi i wzrostu dziecka. Dla trzylatka możemy wprowadzić dane z dziś lub z okresu gdy miał 2 lata, rok lub kilka miesięcy. 

3. Tak powstanie wykres.

 

  • Na tym obrazie pod chłopcem widzicie Państwo w postaci suwaka wynik ostatniego pomiaru. Pod spodem na wykresie widać w jaki sposób zmieniały się waga, wzrost i BMI. 
  • Obrazy powstają na podstawie analizy statystycznej automatycznie. Dokładnej analizy stanu zdrowia dokonuje lekarz pediatra, który zna dziecko, jego uwarunkowania biologiczne i historię.
  • Wicej o siatkach centylowych znajdziecie Państwo tu: http://dietetykdladzieci.pl/siatki-centylowe-do-czego-sluzaOceń artykuł (aktualna ocena 2.93 przy 229 głosach):Przetwarzanie...